Ubikace a vybavení

Vhodných ubikací pro myšky je dnes na trhu nespočet. Každá má své klady i zápory. V tomto článku je se pokusím postupně shrnout. Je jen na vás, kterou z těchto variant chcete zvolit. Minimální velikost ubikace pro jednoho myšáka je 30x20x20 cm. Pro dvě samičky je též vyhovující, ale více prostoru znamená i více legrace pro vaše miláčky.


Klec

Je asi nejpoužívanější vůbec. Pamatujte ale, že myšky se dokáží protáhnout opravdu všude. Proto volte co nejmenší rozteče mříží. Pro dospělou myšku se doporučuje přibližně 9mm.

+ Klec je vzdušná a dá se do ní umístit velká spousta prolézaček a hraček. Je do ní dobře vidět a majitel je v lepším kontaktu se zvířetem, i když je zrovna ve své ubikaci. Snadno se čistí, je lehká a dobře se převáží.

- Myšky z klece často vyhazují podestýlku a mladším myškám obvykle nedělá problém se dostat z klece ven. Dalším problémem je, že myšky v kleci jsou daleko náchylnější na průvan. Některé myšky mají zlozvyk okusování mříží popř. i plastové vaničky. Někteří chovatelé tvrdí, že myšky chované v kleci jsou více cítit.


Fauna box

Často používané mezi chovateli ale i pro mazlíky. Mimo jiné také slouží k vystavování myšek. Pozor ale na jejich velikost. Většina z boxů je vhodná spíše jako přepravka.

+ Do boxu netáhne a myšky nejsou tak náchylné na nastydnutí. Snadno se myje a přenáší díky nízké hmotnosti. Je průhledný. V případě, že má vaše samička mláďata, můžete skrz dno vidět do hnízda.

- Špatně se do něj umisťují hračky, ale to se dá s trochou fantazie vyřešit. Jsou poměrně drahé. Snadno se rozbijí. Méně kvalitní boxy dokáží myšky rozkousat, zejména průduchy ve víku.

Terárium

Též velmi oblíbené a v podstatě stejné jako plastové boxy. Pozor na kvalitní víko. Snadno ho vytvoříte z pletiva a nebo rovnou můžete koupit terárium s větracími průduchy a otevíráním shora. Ty se zatím osvědčili nejlépe.

+ Myšky ho nemohou zničit (krom větrání). Netáhne do něj. V létě se myšky často chladí o sklo, ale plast poslouží stejně. 

- Je těžké, snadno se rozbije a špatně se myje. Velmi málo možností při umisťování vybavení. Bývají velmi drahá a snadno se poškrábou, ulomí roh atp. Při větším počtu ubikací jsou velmi nepraktická.

Box domácí výroby

Jsou čím dál oblíbenější a není těžké je doma vyrobit. Na internetu existuje nespočet návodů a každý si je může upravit na míru sobě a svým myškám. Lze je kombinovat s dalšími druhy ubikací (např. nástavba z pletiva aj.)

(na fotce vpravo vidíte kombinaci salma boxu (ikea) a běžné "malé" klece pro hlodavce)

+ Nízka cena, nespočet velikostí a možnost box jakkoli upravovat. Snadná údržba, a větší životnost než u fauna-boxů díky pružnosti plastu.. Stejně jako u fauna-boxů do nich netáhne a dá se snadno přenášet. Některé nejsou úplně průhledné, takže do nich vidíte, ale myšky mají pocit soukromí. 

- Myšky můžou plast okousávat, ale v případě kvalitního boxu se jim to nepodaří. Není do nich tak dobře vidět. Hůř se do nich umisťuje vybavení, ale i v tomto případě se to dá obejít. Musíte si jej vytvořit sami nebo požádat někoho dalšího.

Vybavení

Tady najeďte to nejzákladnější, co by mělo ubytování vaší myšky obsahovat. Vybavení nemusí být to nejdražší, ale vždy musí být kvalitní a pro myšky nezávadné. Opět máte obrovské spektrum výběru a je jen na vás, čemu dáte přednost. Základem je používat kvalitní vybavení od prověřených výrobců popřípadě z vlastní dílny. Zejména u plastových věcí si dávejte pozor, zda jsou testované a pro zvířata nezávadné! Musíte počítat s tím, že vše, co přijde do ubikace vašich miláčků se dříve, nebo později pokusí ochutnat.


Napáječka

Nemusí být nutně ta nejdražší ale rozhodně kvalitní. U myšek dejte přednost menším napáječkám ze skla nebo menší plastové napáječky (75-125ml). Mají lehčí kuličky a myškám se z nich snáz pije. Pokud to jen trochu jde, například u klece nebo vlastního boxu, připevněte napáječku zvenku boxu. Některé myšky je rády likvidují, především gumové přísavky a jim podobné součástky. Většina těchto problémů se dá snadno vyřešit kusem drátu.
V poslední době se na trhu objevil typ kombinující pouze sklo a nerez. ocel. Ačkoli jsou skleněné, velmi dobře se s nimi pracuje a jsou téměř nezničitelné (na fotografii se pracuje).

Miska

Nabízí se nespočet druhů misek. Většina chovatelů tomu nepřisuzuje přílišnou váhu, protože myšky dokáží najít krmení kdekoli. Doporučuji používat těžké kameninové nebo keramické misky. Myšky je nemohou zvrhnout ani s nimi nikam cestovat. Nevýhodou je, že jsou poměrně drahé a dají se snadno rozbít. Oproti tomu plastové misky stojí pár korun. Myšky je, ale mohou vesele převracet, cestovat s nimi po ubikaci nebo je okousat. Tak jako tak je budete každý den vyhrabávat z podestýlky nebo hledat uvnitř domečku. Pokud chcete zamezit i tomu, pak doporučuji závěsné misky na mříže (prodávají se pro papoušky).


Domeček

Vyhovující velikost domečku je přibližně 10 x 10 cm, ale myšky se vmáčknou v podstatě do čehokoli, když se chtějí schovat. Nedoporučuji používat dřevěné domečky, protože začnou rychle páchnout a nasávají vlhkost. To samé platí pro domečky s plastovým dnem. Drží se v nich vlhkost a teplo a to vytváří ideální prostředí pro bakterie a plísně. Nejsnadnější a nejlevnější volbou jsou domečky z kartonu, které při čištění prostě vyhodíte a nahradíte novými.


Úkryty a prolézačky

Nabízí se nepřeberné množství prolézaček, schovek, domečků, tunelů a tak dále. Pokud vaše myšky hodně značkují tak nedoporučuji hračky ze dřeva, protože jsou brzy na vyhození. Nejlepšími materiály jsou karton a plast. Kartonové krabičky nebo ruličky jednoduše vyhodíte a nic nestojí. Plast se dá snadno omýt, ale pozor na možné škvírky kde se mohou tvořit plísně. Opět pozor na kvalitu plastu a na barviva, která by mohla být jedovatá. Pamatujte, že myšky věci sice koušou, ve valné většině případů nic z toho nepozřou. Většinou najdete kousky hraček natahané v domečku nebo poházené v podestýlce.
Můžete také použít například větvičky z ovocných stromů nebo kokosové skořápky, ale pozor aby nebyli jedovaté nebo plné parazitů. Teraristé doporučují přinesené dřevo důkladně omýt horkou vodou, nechat uschnout a následně ho umístit do předehřáte trouby (100°) cca na 1 hodinu. Ačkoli je min. teplota vznícení dřeva asi třikrát vyšší, nikdy ho nenechávejte bez dozoru!

Hamaky

Myšky, stejně jako potkani, hamaky milují, ale musí nejdřívě objevit jejich kouzlo. Jejich výhoda je, že je snadno vyrobíte pomocí starého oblečení a pár spínacích špendlíků nebo kolíčků. Myšky je často velice rychle zničí a po čase začnou zapáchat, ale dají se vyprat nebo jednoduše vyhodit a nahradit novými. Když si s vybavením hamaky dostatečně vyhrajete, myšky v nich budou nejen spát, ale donutí je to i více se pohybovat po kleci. 


TIP: V případě, že používáte terárium nebo "ikea box" a máte problémy  umístěním napáječek, hraček či hamaků, doporučuji koupit měkký drát (ideálně stříhatelný nůžkami) nebo drobný řetěz - oboje seženete v každém železářství. S trochou šikovnosti není problém zavěsit za horní okraj boxu/terária. Plánuji pořídit několik fotografií pro inspiraci. 


Autor textu a fotografií: N. Warren 
článek najdete i na fóru a webu Reliant's Mousery